Vitráže v kostele sv. Jiljí

Barokní kostel sv. Jiljí byl až donedávna bez vitráží, světlo do kostelní lodi vpouštěla obyčejná jednoduchá okna s železnými rámy z konce 60. let 20. století. Původní byla dřevěná. Farář Josef Kordík se ale rozhodl prostor ozvláštnit vitrážemi.

Původně měl v úmyslu realizaci vitráží jako památník na svého přítele malíře Vladimíra Komárka. Jediná dokonalá jeho kopistka je jeho vnučka Andrea Komárková. Ta ale neobstála před památkáři, neboť je jen restaurátorka a není akademická malířka. Má zde tedy realizované dva návrhy: sv. Františka a sv. Ludmilu. Ta má letos 1100 let od umučení.

Od přítele Jiřího Sozanského byl panu faráři důrazně doporučen Ivan Komárek - s Vladimírem a Andreou nejsou příbuzní. On navrhl zbylých šest obrazů. Sv. Jan Nepomucký - nejznámější Čech, má ve světě přes 36 000 zobrazení. Dále zástupci českého středověku: sv. Zdislava, nedávno svatořečená, rovněž tak sv. Anežka, která nám nějak šikovně pomohla se svržením komunismu. A také noví svatí světové církve: Edita Steinová, Maxmilián Kolbe a Tereza z Kalkaty.

Mají tu tedy 5 žen, z toho dvě skutečné matky.

Vlastní realizace se na doporučení známého památkáře ujal vitrážista Bohuslav Polanský, který bydlí 20 km od Železnice.

Římskokatolická farnost Železnice Mgr. Josef Kordík
Muzejní 177